Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Rytuał - ofiara - opętanie. Start cyklu #filozoficznyUJ

Rytuał - ofiara - opętanie. Start cyklu #filozoficznyUJ

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na start nowej serii wydarzeń popularnonaukowych #Wyjaśniamy.

W cyklu spotkań chcemy przybliżyć Wam zainteresowania naukowe (i nie tylko) badaczy i badaczek z #filozoficznyUJ. Każda kolejna odsłona cyklu będzie w przystępnej formie rozjaśniać wiele ciekawych zagadnień, pokazywać różnorodność naszej społeczności i niejednoznaczność nauki.
Wyjaśniamy: Rytuał - ofiara - opętanie to spotkanie z Instytutem Religioznawstwa UJ, jedyną taką jednostką badawczą w Polsce. Religioznawstwo jest dyscypliną naukową, która narodziła się w wyniku uniezależnienia badań nad religią od konfesyjnej teologii. Nie jest katechezą ani teologią. Dla religioznawcy religia nie jest wyznaniem wiary, lecz wyzwaniem intelektualnym – fenomenem, który należy zrozumieć i wyjaśnić.
Jaką rolę odgrywa rytuał w kontekście cywilizacyjnym i religijnym?
Dlaczego często wiązały się z nim krwawe ofiary?
Jakie rytuały przetrwały w różnych religia do dziś?
Czym jest kult owładnięcia, opętania?
To tylko niektóre z pytań jakie padną w czasie dyskusji na żywo, będziecie mogli zadać i własne, przewidujemy sporo miejsca na QA z widzami!
W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele trzech generacji społeczności akademickiej:
prof. Lech Trzcionkowski kierownik Zakład Historii Religii Instytutu Religioznawstwa UJ, autor licznych publikacji, m.in. "Ofiara krwawa w religii starożytnej Grecji. Epos homerycki,".
dr Jakub Bohuszewicz pracownik Zakładu Fenomenologii i Antropologii Religii Instytutu Religioznawstwa UJ, autor książki "Od opętania do rytuału. Pojęcia i praktyka transu w katolicyzmie i kultach vodun".
Anna Maćkowiak badaczka będąca tuż przed obroną swojej pracy doktorskiej z religioznawstwa. Prowadzi badania terenowe dotyczące aktorów społecznych trzech rytuałów religijnych.
Rozmowę poprowadzi Tomasz Pytko rzecznik prasowy Wydziału Filozoficznego UJ.
23.04 (piątek), start 18:00, czas trwania ok. 1,5 h. Nagranie pozostanie po spotkaniu w sieci, pojawi się również w formie podcastu.
Transmisja odbędzie się równolegle na FB i YT
Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej