Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Tydzień Otwarty Instytutu Religioznawstwa

Tydzień Otwarty Instytutu Religioznawstwa

Serdecznie zapraszamy do udziału w Tygodniu Otwartym Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, który odbędzie się w dniach 12-17 czerwca 2023, w siedzibie Instytutu przy ul. Grodzkiej 52 oraz online.

Przez pięć dni nasz kanał na Instagramie (@religioznawstwo_uj) będzie w rękach naszych byłych studentek, studentów, doktorantek i doktorantów, którzy opowiedzą, czym się zajmują zawodowo oraz jakie korzyści w pracy przyniosły im studia religioznawcze.
Wieczorami pracownicy i pracowniczki naukowe IR UJ wygłoszą wykłady przedstawiające równie nieoczywiste co ciekawe obszary badań religioznawczych.
W sobotę 17 czerwca poza wykładem odbędzie się quiz ze znajomości wątków religioznawczych w serialach oraz sesja pytań i odpowiedzi, którą poprowadzi Koło Naukowe Studentów Religioznawstwa UJ.
 
Bieżące informacje na temat publikowane są na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2w5934VGh
 

Tydzień Otwarty Instytutu Religioznawstwa

Program

Instytut Religioznawstwa UJ, Collegium Broscianum, ul. Grodzka 52, Kraków

IG: @religioznawstwo_uj FB: facebook.com/instytut.religioznawstwa.uj

 

 

12 czerwca:

10:00-22:00 INSTAGRAM TAKEOVER: @roman.husarski przejmuje @religioznawstwo_uj

18:30-20:00 Wykład: Andrzej Szyjewski, "Zagłada Númenoru: Idea Drugiej Ery Świata J.R.R. Tolkiena"*

 

13 czerwca:

10:00-22:00 INSTAGRAM TAKEOVER: @pani_bialy przejmuje @religioznawstwo_uj

18:30-20:00 Wykład: Barbara Krawcowicz, "Judaizm, kobiety i feminizm"*

 

14 czerwca:

10:00-22:00 INSTAGRAM TAKEOVER: @religiabezsciemy przejmuje @religioznawstwo_uj

18:30-20:00 Wykład: Piotr Czarnecki, "Latający potwór spaghetti i inne wymyślone religie: Żart czy krytyka tradycyjnych religii?"*

 

15 czerwca

10:00-22:00 INSTAGRAM TAKEOVER: @tattwa_ms przejmuje @religioznawstwo_uj

18:30-20:00 Wykład: Maciej Czeremski, "Capoeira i candomblé: między sztuką walki a rytuałem"*

 

16 czerwca

10:00-22:00 INSTAGRAM TAKEOVER: @podcastreligioznawczy przejmuje @religioznawstwo_uj

18:30-20:00 Wykład: Marcin Rzepka, "W co wierzą superbohaterowie? Komiks i religia"*

 

17 czerwca:

12:00-13:30 Wykład: Joanna Malita-Król, "Magiczny aktywizm, czyli zaklęcia w służbie zmiany społecznej i politycznej"*

14:00-15:30 PubQuiz na Grodzkiej: “Wątki religioznawcze w serialach”

16:00-17:30 Studia w IR UJ: Sesja Q&A z Kołem Naukowym Studentów Religioznawstwa UJ* Chcesz zadać pytanie? Kliknij tu: https://forms.office.com/e/jZpbj9LrNL

Więcej informacji: https://fb.me/e/2w5934VGh

 

* Sesje oznaczone gwiazdką odbędą się w formule hybrydowej: w Collegium Broscianum oraz online. Linki do wydarzeń online zostaną opublikowane na stronie FB wydarzenia.

Streszczenia wykładów

 

Andrzej Szyjewski, "Zagłada Númenoru: Idea Drugiej Ery Świata J.R.R. Tolkiena"

W latach trzydziestych zniecierpliwieni ubóstwem współczesnej im literatury fantastyczno-naukowej J.R.R. Tolkien i C. S. Lewis wpadają na pomysł opisania dwóch „podróży”: Tolkien – podróży w czasie, Lewis – podróży w przestrzeni. W efekcie w 1937 r. Tolkien zaczyna pisać nową powieść, w której punktem wyjścia jest prześladujący go sen o wielkiej fali zatapiającej ląd na podobieństwo zagłady Atlantydy. Wypróbowuje w niej swoje pomysły dotyczące istoty czasu i upadku ludzkości. Ostatecznie włącza je do rozwijanego legendarium jako koncepcję Drugiej Ery Świata.

 

Barbara Krawcowicz, "Jak feminizm zmienił judaizm"

Judaizm został stworzony przez mężczyzn i dla mężczyzn, a zawarte w nim reguły dotyczące życia społecznego i praktyk religijnych przez wieki dyskryminowały kobiety czyniąc z nich Żydów „drugiej kategorii”. W ostatnich dekadach pojawiły się jednak głosy ubolewające nad feminizacją synagogi, a nawet wieszczące rychły „koniec żydowskiego mężczyzny”. Choć przesadzone, te kasandryczne wizje związane są z realną i ogromną transformacją, jaka dokonała się w tradycji żydowskiej dzięki kobietom i feminizmowi. I o niej właśnie będzie ten wykład.

 

Piotr Czarnecki, "Latający potwór spaghetti i inne wymyślone religie – żart czy krytyka tradycyjnych religii?"

Wykład będzie poświęcony nowym fenomenom religijnym współczesnego świata do jakich należą tzw. Invented Religions, których najpowszechniej znanym reprezentantem jest Kościół Latającego Potwora Spaghetti. Przedstawiona zostanie historia tych ruchów, ich cele oraz proponowane przez badaczy klasyfikacje zjawiska.

 

Maciej Czeremski, "Capoeira i candomblé: między sztuką walki a rytuałem"

Capoeira to wywodząca się z Brazylii sztuka walki. Candomblé z kolei to synkretyczna afro-brazylijska religia. Oba zjawiska, choć przynależące do całkowicie różnych dziedzin życia, mają wspólną genezę i nawet współcześnie, w codziennej praktyce uprawianej na całym świecie capoeiry, można odnaleźć wpływy charakterystycznych dla candomblé wierzeń i rytuałów. Wykład przybliży podstawowe cechy zarówno capoeiry, jak i candomblé, ze szczególnym uwzględnieniem istniejących między nimi związków.

 

Marcin Rzepka, "W co wierzą superbohaterowie? Komiks i religia"

Definiując komiks jako gatunek hybrydowy, łączący narrację werbalną i wizualną, badacze wskazują na związane z nim możliwości reprezentowania rzeczywistości, kreowania nowych uniwersów i przekształcania idei, w tym idei religijnych. Nie sposób jednak definiować komiksu bez odwołań do przemian społecznych, kulturowych oraz politycznych stanowiących niewątpliwie źródło inspiracji dla twórców. Nie sposób również analizować treści religijnych w komiksie bez uwzględnienia kontekstów, w jakich komiks powstaje oraz funkcjonuje. Zadając pytanie o religijność superbohaterów, przyjrzymy się więc nie tylko komiksowym narracjom, ale też bardziej ogólnym problemom, z którymi mierzą się twórcy komiksów i kultura, którą reprezentują.

 

Joanna Malita-Król, "Magiczny aktywizm, czyli zaklęcia w służbie zmiany społecznej i politycznej"

Współczesne czarownice różnych tradycji, od wicca po Reclaiming, podejmują działania magiczne w wielu celach – także społeczno-politycznych. Podczas wykładu opowiem o różnych przykładach

relacji magii i aktywizmu w XX i XXI wieku. Zaczniemy od wznoszenia „stożka mocy” w 1940 roku przeciwko inwazji Hitlera na Wielką Brytanię, a skończymy na czasach współczesnych i takich inicjatywach, jak „Hex Putin” w związku z wojną w Ukrainie. Poznamy także przepisy na zaklęcia: określanie intencji, sięganie po korespondencje i wzbudzanie energii.

Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej