Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład: "Rządy jarla Hakona z Hladir w Norwegii"

Wykład: "Rządy jarla Hakona z Hladir w Norwegii"

Instytut Religioznawstwa UJ zaprasza 17 grudnia o godz. 18:00 na kolejny wykład z cyklu "Wiatr Północy. Spotkania z wikingami". Ty razem prelekcję wygłosi prof. Jakub Morawiec.

Rządy jarla Hakona z Hladir w Norwegii (II poł. X wieku) to z jednej strony zrzucenie protekcji króla Danii, a z drugiej przywiązanie władcy i jego otoczenia do pogańskich wierzeń i obyczajów. Znajdujący się w otoczeniu jarla skaldowie mieli za zadanie sławić militarne i polityczne dokonania Hakona. Prof. Morawiec opowie podczas wykładu, w jaki sposób poeci ci wykorzystywali na potrzeby swojej sztuki odwołania do skandynawskiej mitologii.

 

Dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ - pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dyrektor Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ. Badacz dziejów średniowiecznej Skandynawii, m.in. roli skaldów i ich poezji w polityce ówczesnych władców. Autor m.in. książek “Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii”, “Między poezją a polityką”, “Początki państw: Norwegia”. 

  

Wykład odbędzie się w sali 10 Instytutu Religioznawstwa (o ile pozwoli na to aktualna sytuacja epidemiologiczna), będzie również transmitowany online na Facebooku oraz YouTube.