Wykład prof. Władysława Duczki o Starej Uppsali

Instytut Religioznawstwa zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu “Wiatr z Północy. Spotkania z wikingami”, który odbędzie się 21 stycznia.

Tym razem prof. Władysław Duczko wygłosi prelekcję o szwedzkim centrum kultowo-politycznym Stara Uppsala, opowiadając o całym kompleksie zabytkowym, jego strukturze i miejscach uznanych za ofiarne.

Dr hab. Władysław Duczko, prof. AH - archeolog i historyk, pracownik Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Uppsalskim, gdzie zajmował się badaniami Birki i Starej Uppsali, skarbami epoki wikingów, ozdobami i ich technologiami, oraz problematyką powstania państwa szwedzkiego. Od 2005 naucza w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, prowadzi badania nad polskimi skarbami srebrnymi i powstaniem państwa Piastów. Publikuje książki (“Ruś wikingów”, “Moce wikingów”) i artykuły o wczesnośredniowiecznej Skandynawii i Polsce.

Wykład odbędzie się 21 stycznia 2022, o godzinie 18:00, w sali 10 Instytutu Religioznawstwa oraz online.