Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt

Obiekt

Prace studentów z kursu „Metody ilościowe i jakościowe w badaniach religii” (2020/21) – notatki dotyczące wybranych obiektów religijnych.

Obiekt

Zgodnie z założeniami paradygmatu material religion, jednego z nowszych i popularniejszych nurtów w religioznawstwie, w ramach badań analizujemy interakcje między religią a kulturą materialną. Dzięki artefaktom, które są używane podczas rytuałów oraz innym przedmiotom używanym przez zgromadzenie lub wyznawcę, możemy lepiej zrozumieć praktyki, wierzenia czy sposoby funkcjonowania wspólnot. To także spojrzenie na miejsca i na to, co się z tą przestrzenią wiąże. Badamy nie tylko to, jak religia wydarza się w kulturze materialnej (od przedmiotów liturgicznych po artefakty masowej produkcji), ale analizujemy także różne praktyki (jak rytuał czy pielgrzymka), które sprawiają, że te formy materialne po prostu „działają”.

Studenci uczęszczający na kurs „Metody ilościowe i jakościowe w badaniach religii” w roku akademickim 2020/21, w ramach zaliczenia przedmiotu, mieli okazję przygotować różne projekty. Jednym z nich była notatka dotycząca wybranego obiektu, efekt zajęć poświęconych materiałom wizualnym, przedmiotom i przestrzeni. Oto efekty twórczości studentów!

Pliki do pobrania
pdf
Projekt Obiekt_IR UJ 2020_21