Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja "Zdrowie i ciało w optyce pentekostalnej" -

Konferencja "Zdrowie i ciało w optyce pentekostalnej" -

Zakład Interdyscyplinarnych Badań nad Religiami w Polsce UJ zaprasza do udziału w konferencji "Zdrowie i ciało w optyce pentekostalnej" 24 maja 2024 r.

W jednym z numerów czasopisma The Pentecostal Evangel z 1940 roku zamieszczono reklamę kieszonkowego wydania Biblii wraz z opinią okulisty, który dowodził, że zastosowany w tym wydaniu druk nie męczy oczu. Zważywszy na pozytywny stosunek do okulistyki i optometrii wyrażany przez liderów wczesnego ruchu pentekostalnego, powołanie się na autorytet lekarza okulisty przez redaktorów pisma wydawanym przez Assemblies of God nie powinno dziwić. Jednak częstotliwość odwołań do medycyny, czy też używanie metafor medycznych przez członków wspólnot pentekostalnych przy jednoczesnym negowaniu jej osiągnięć rodzi pytania o kulturowe oraz społeczne uwarunkowania rozumienia zdrowia i choroby. Wywołany przykład „optyki pentekostalnej” może wskazywać na złożony stosunek do zdrowia, medycyny, ciała, który faktycznie zmieniał się i ewoluował począwszy od pandemii grypy hiszpanki po SARS-CoV-2. 
 
Pytania o stosunek środowisk pentekostalnych do zdrowia, medycyny, ciała powinny uwzględniać kulturowe wyobrażenia dotyczące choroby, leczenia, środków leczniczych, odurzających, a także stan rozwoju nauk medycznych. Tym samym nie sposób podać jednego, wzorcowego modelu traktowania medycyny przez przedstawicieli ruchu pentekostalnego. Nie wydaje się to możliwe również ze względu na różnicowanie ruchu zarówno w wymiarze teologicznym, jak również organizacyjnym.
 
Zasadnym zatem jest określanie i analizowanie kontekstów, w jakich problem zdrowia
i ciała był lub jest rozumiany przez reprezentantów tradycji pentekostalnej.
 
Proponując naukową dyskusję nad zagadnieniami dotyczącymi rozumienia zdrowia oraz ciała w pentekostalizmie pragniemy poruszyć tematy dotyczące między innymi:
postrzegania ciała i praktyk związanych z ciałem (uwielbienie, egzorcyzm) w środowiskach pentekostalnych;
metafor medycznych w dyskursie pentekostalnym;
uwarunkowań kulturowych wpływających na postrzeganie medycyny, opieki medycznej;
pentekostalnej teologii uzdrowienia;
zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego;
recepcji praktyk oraz doktryn pentekostalnych wśród chrześcijan należących do innych tradycji.
 
Prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień (tytuł oraz streszczenie) do 30 kwietnia 2024 r. na adres: irk@wsts.edu.pl  lub marcin.rzepka@uj.edu.pl
 
Organizatorami konferencji są Instytut Religioznawstwa UJ, Religioznawcza Pracownia Badań Pentekostalnych przy Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie, Pracownia Badań nad Pentekostalizmem działająca na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.