Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiatr z Północy. Spotkania z wikingami

Wiatr z Północy. Spotkania z wikingami

Zapraszamy na cykl otwartych wykładów. Wykład inaugurujący cykl wygłosi 29 listopada prof. Leszek Słupecki.

"Wiatr z Północy. Spotkania z wikingami” to cykl otwartych wykładów poświęconych rozmaitym zagadnieniom z zakresu religii przedchrześcijańskiej Skandynawii. Co miesiąc czołowi skandynawiści zaproszeni przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego poruszają kwestie związane z mitologią, kultem czy magią wikingów.

 

Wykład inaugurujący cykl wygłosi prof. Leszek Słupecki. Opowie o elementach obcych w mitologii skandynawskiej, m.in. o wpływie postaci frygjjskiej bogini Kybele na kształtowanie się wyobrażeń dotyczących bogini Freji.

 

Prof. Leszek Słupecki - historyk specjalizujący się w dziejach i archeologii średniowiecza oraz historii religii pogańskich, jeden z pionierów polskich badań skandynawistycznych, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor m.in. książek “Wilkołactwo”, “Wyrocznie i wróżby pogańskich Skandynawów”, “Mitologia skandynawska w epoce wikingów”.

 

Wykład odbędzie się 29.11. 2021 w sali 10 Instytutu Religioznawstwa, będzie również transmitowany online na ms Teams (link TUTAJ) Facebooku oraz YouTube.