Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Religia, praktyki macierzyńskie i tożsamość młodych matek na podstawie doświadczeń katoliczek i muzułmanek w Polsce

INFORMACJE O PROJEKCIE

Nazwa Programu: NCN SONATA 15

Źródło Finansowania: Narodowe Centrum Nauki

Nr grantu: 2019/35/D/HS1/00181

Nr umowy: UMO-2019/35/D/HS1/00181

Kierownik grantu: dr Joanna Krotofil

Wysokość dofinansowania: 811 891 PLN

Termin rozpoczęcia: 15-09-2020

Termin zakończenia: 2023-09-14

» AKTUALNOŚCI

» O PROJEKCIE

Intensywne przemiany społeczno-kulturowe w Polsce obserwowane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat znajdują odzwierciedlenie w nowych sposobach definiowania i postrzegania roli matki i nowych sposobach realizacji zadań przed jakimi staje matka. Badacze zwracają uwagę, że „Matka Polka” przestaje być dominującym wzorem kobiecości, a wyobrażenia na temat tego kim jest dobra matka szybko ewoluują. Medialne doniesienia na temat wyrodnych matek krzywdzących swoje dzieci, czy kobiet odrzucających macierzyństwo wzbudzają silne emocje i wywołują niepokój o to, jak macierzyństwo będzie wyglądało w niedalekiej przyszłości. W tym klimacie niepewności i moralnej paniki część kobiet opowiada się za powrotem do tradycyjnych definicji ról płciowych i tradycyjnych wartości, podczas kiedy pozostałe podzielają bardziej liberalne poglądy na temat ról kobiecych i miejsca kobiet w społeczeństwie.

Polska pozostaje jednym z najbardziej religijnych krajów Europy. Kościół Katolicki utrzymuje dominującą pozycję, jednocześnie jednak w społeczeństwie polskim obserwuje się rosnące zróżnicowanie religijne. W ciągu ostatnich dekad systematycznie powiększa się liczba Polaków przyjmujących islam. Przejściu na islam często towarzyszą negatywne reakcje otoczenia społecznego. Dla kobiet, które przyjęły islam wychowanie dzieci staje się zadaniem wyjątkowo trudnym z powodu obawy, że doświadczana przez nie niechęć przeniesie się również na ich dzieci.

Pytanie o związek religii z praktykami macierzyńskimi i tożsamością młodych matek jest więc ważne i bardzo aktualne. W naszym projekcie skupiamy się na młodych matkach, czyli kobietach, które urodziły pierwsze  dziecko w ciągu ostatnich pięciu lat. Wczesny okres macierzyństwa to czas najintensywniejszych zmian, w którym kobiety na nowo muszą odpowiedzieć sobie na pytania  „kim jestem?” i „jakie jest moje miejsce w świecie?”. Poprzez ten projekt chcemy zrozumieć w jaki sposób treści religijne kształtują ich doświadczenia związane z byciem matką; w jaki sposób młode religijne matki negocjują i godzą sprzeczne oczekiwania; w jaki sposób religia kształtuje ich tożsamość i jakie różnice w odniesieniu do tych aspektów ich doświadczenia ujawniają się pomiędzy katoliczkami i muzułmankami.

» ZESPÓŁ BADAWCZY

Dr Joanna Krotofil – kierownik projektu; pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Socjologii Religii, w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka psychologii, członek International Institute for The Dialogical Self. Autorka licznych publikacji poświęconych związkom między religią i tożsamością oraz doświadczeniom kobiet, które przyjęły islam. W pracy doktorskiej podjęła badania dotyczące roli religii w kształtowaniu tożsamości wśród Polskich migrantów w Wielkiej Brytanii. Interesuje się wpływem religii na tożsamość i doświadczenia kobiet, katolicyzmem polskim i islamem we współczesnych społeczeństwach europejskich.

Ekspercka Grupa Doradcza

Dr Beata Abdallah - Krzepkowska, UŚ