Wokół reguły, 5-6.XII.2008

Wokół reguły (konferencja studencka), 5-6.12.2008

Ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję studencką „Wokół Reguły" zorganizowaliśmy wspólnie z sekcja Filozofii Prawa TBSP UJ, a pomocy udzieliły także Sekcja Filozofii Kultury z koła filozoficznego UJ, i Koło Studentów Psychologii UJ. Konferencja odbyła się w przestronnych salach Palacu Larisha na ulicy Brackiej, w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji UJ. Program podzielony został na różnorodne bloki tematyczne. Niektóre z nich były typowo prawnicze, a referaty dotyczyły definicji norm, prawa kanonicznego, kodyfikacji etyki prawniczej, prawodawstwa transwersalnego, czy pojęcia legizmu. Inne jednak podejmowały tematykę kulturo- i religioznawczą. Mogliśmy posłuchać o funkcjonowaniu nieformalnych reguł więziennych, o regule zakonnej, regułach rządzących językiem, o konwenansach i skandalach, relacjach między prawem a rytuałem w Chinach, pojęciu prawa w hinduizmie, wreszcie o karnawalizacji jako odwróceniu reguł. Prelegenci powoływali się na teorie Hilarego Putnama, Frederica Staala, Ludwika Wittgensteina, Pierre'a Bourdieu, ale także proponowali swoje własne autorskie rozwiązania. Uczestnikom zapewniliśmy wyżywienie w restauracji Chimera oraz catering na miejscu konferencji.