Potęga bajki, 22-24 III 2010

Potęga bajki (konferencja studencko-doktorancka), 22-24 III 2010

W dniach 22-24 III bieżącego roku odbyła się w Krakowie Ogólnopolska Konferencja Religioznawcza „Potęga bajki". Impreza przebiegała pod patronatem Instytutu Religioznawstwa, Koła Naukowego Studentów Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Periodyku Młodych Religioznawców „Ex Nihilo". Wszystkie sesje miały miejsce w Auli Collegium Novum (ul. Gołębia 24, Kraków).

Konferencję rozpoczął wykład prof. dr hab. Andrzeja Szyjewskiego z Zakładu Fenomenologii i Antropologii Religii Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt. „Czarodziejskość" bajki, będący równocześnie wprowadzeniem w szeroką tematykę bajki i mitu. Następujące po nim bloki tematyczne dotyczyły m.in. funkcji i specyfiki bajki ludowej, metodologicznych aspektów badania bajek i mitów oraz pedagogicznej i dydaktycznej funkcji bajki. Pierwszy dzień obrad został zamknięty imprezą integracyjną, która odbyła się w pubie Święta Krowa przy ul. Floriańskiej 16.

Drugi dzień konferencji oprócz szerokiego zakresu tematycznego sesji (obejmującego m.in. polityczne zastosowanie bajki, relacje między bajką a folklorem oraz rolę bajkowych „potworów") dostarczył dodatkowych atrakcji. Tego dnia bowiem odbył się gościnny wykład dr Bogdana Trochy z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. Funkcje bajki w postmodernistycznej literaturze fantasy oraz panel dyskusyjny ze Stowarzyszeniem Grupy Studnia O. (dr Agnieszką Aysen Kaim z Katedry Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Małgorzatą Litwinowicz z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Beatą Frankowską). Zwieńczeniem drugiego dnia obrad były przedstawienia w wykonaniu Teatru Rytuału działającego przy Instytucie Religioznawstwa UJ (Mayahuel w objęciach śmierci) oraz Stowarzyszenia Grupy Studnia O. (Ocean opowieści). Oba wydarzenia miały miejsce w Klubie RE przy ul. Świętego Krzyża 4.

Tematyka trzeciego dnia konferencji orbitowała wokół filmów animowanych i komiksów, bajkowych aspektów gier komputerowych i fabularnych oraz nowoczesnych adaptacji bajek ludowych. Konferencję zamknął dr Maciej Czeremski z Zakładu Fenomenologii i Antropologii Religii Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego wykładem pt. Ograniczenia podejścia „algebraicznego" w badaniu tradycyjnych form narracyjnych.

Konferencja miała bardzo sprawny przebieg. Dzięki dyscyplinie tak organizatorów jak i prelegentów kolejne bloki trzymały się wyznaczonych godzin a różnorodność tematyczna i wysoki poziom prezentacji zaowocowały wysoką frekwencją słuchaczy. Ze względu na duże zainteresowanie tak referentów jak i słuchaczy planowane są kolejne edycje konferencji.