Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa "Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo"

Wystawa "Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo"

Zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez prof. dr hab. Grażynę Kubicę-Heller z Instytutu Socjologii UJ, która wygłosi wykład wprowadzający. Środa, 8 marca 2023, godz. 16.00

Wystawa prezentuje kulturową historię ewangelickiego diakonatu Schlesisches Evangelisches Schwesternhaus. Była to jedna z pierwszych możliwości kariery zawodowej kobiet na Śląsku Cieszyńskim. Diakonat został powołany do życia w 1892 roku razem z Powszechnym Szpitalem Zboru Ewangelickiego Cieszyńskiego. Dzięki pracy profesjonalnych diakonis-pielęgniarek jego działalność odpowiadała wymaganiom nowoczesnego lecznictwa. Diakonisy tworzyły silną wspólnotę połączoną więzami kobiecej solidarności oraz ewangelicką duchowością. Wywodziły się z bielsko-bialskiej niemieckiej wyspy językowej, a także ze śląskich rodzin chłopskich. Pracowały w szpitalach w Cieszynie i Bielsku. W czasie I wojny świat. za swą służbę były wielokrotnie odznaczane przez cesarza. Diakonat przestał istnieć z końcem II wojny świat., część diakonis została wysiedlona (jak większość niemieckich mieszkańców Bielska i okolic), a Ślązaczki pracowały w cieszyńskim szpitalu jeszcze do lat sześćdziesiątych wysoko cenione za profesjonalizm. 

Wkład tego diakonatu w rozwój opieki medycznej i kobiecej aktywności zawodowej na Śląsku Cieszyńskim nie został jak dotąd rozpoznany przez historyków i lokalne wspólnoty, a dla społeczności ewangelickiej jest to element trudnego niemieckiego dziedzictwa. Projekt, którego wystawa jest rezultatem, miał na celu przywrócenie tego diakonatu społecznej pamięci regionu i społeczności wyznaniowej.