STUDIA I STOPNIA (LICENCJACKIE)/REKRUTACJA 2020/2021
Program interdyscyplinarnych studiów religioznawczych I stopnia obejmuje następujące grupy kursów (moduły):
1. Blok obowiązkowych kursów wpisanych w plan studiów, w ramach którego studenci uzyskują systematyczne
wprowadzenie do:
• zasad pracy naukowej, religioznawstwa jako nauki interdyscyplinarnej i współczesnych teorii religii
• etnologii religii i historii cywilizacji
• subdyscyplin religioznawstwa: socjologia religii, psychologia religii, filozofia religii, politologia religii i antropologia religii
oraz
• możliwość poznania podstaw pracy terenowej w ramach obozów naukowych.
2. zespół kursów tradycji religijnych, z których część jest obowiązkowa, część zaś do wyboru, do zrealizowania w ciągu całych studiów w wybranym przez studentów semestrze;
3. zespół kursów teoretyczno-metodologicznych do wyboru, do zrealizowania w ciągu całych studiów w wybranym przez studentów semestrze.
4. tutoriale (II rok studiów), oraz seminaria licencjackie (III rok), gdzie studenci wybierają prowadzącego z puli osób zgłoszonych w danym roku do prowadzenia tego typu zajęć.
5. kursy językowe w formie lektoratów realizowane na I, II i III roku studiów.
Kursy teoretyczno-metodologiczne skoncentrowane są na przedstawianiu grup metod używanych w religioznawczych subdyscyplinach. Pozwala to studentom znajdować interesujące ich w późniejszej pracy podstawowe narzędzia teoretyczne właściwe danej subdyscyplinie religioznawstwa, bądź uczestniczyć w kursach specjalistycznych, które są bliskie badaniom własnym pracownikom. Studenci powinni w ramach tego modułu zdobyć minimum 15 punktów ECTS na III roku studiów.
Tutorial jest formą pracy ze studentami opartą na regularnych, indywidualnych lub w małych grupach spotkaniach studenta z opiekunem naukowym, w czasie których całość spotkania jest poświęcona indywidualnemu omówieniu samodzielnej pisemnej pracy studenta. Tutoriale odgrywają kluczową rolę dla procesu wdrożenia studentów do samodzielnej pracy naukowej. Na III roku studiów analogiczne funkcje pełnią seminaria licencjackie.
Kursy językowe w postaci praktycznych lektoratów obejmują:
• obowiązkowy lektorat języka angielskiego na II i III roku studiów, którego celem jest umożliwienie czytania tekstów
naukowych i uczestniczenia w międzynarodowym ruchu naukowym;
• 270-godzinny lektorat języka wybranej tradycji religijnej wybrany z oferty Instytutu Religioznawstwa bądź Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji (np. klasyczny język hebrajski, łacina, greka, sanskryt, język perski, język arabski „koraniczny”, język japoński).
Szczegółowy program studiów oraz lista kursów są dostępne w APLIKACJI SYLABUS
STUDIA I STOPNIA (LICENCJACKIE)/REKRUTACJA 2018/2019
Student w trakcie każdego roku powinien zrealizować przewidziane dla konkretnych lat kursy obowiązkowe z zakresu teorii religii (ich miejsce w poszczególnych latach studiów jest stałe) oraz kursy obowiązkowe z zakresu wiedzy o religiach świata (kolejność ich realizacji wybiera sam student, odbywają się one w cyklu rocznym, łącznie 35 ECTS). Określoną ilość punktów należy także zrealizować poprzez uczestnictwo w kursach fakultatywnych. Obejmują one:
1. kursy fakultatywne z zakresu teorii i metodologii religioznawstwa (z tej puli kursów w toku studiów należy zdobyć minimum 13 pkt ECTS) oraz
2. kursy fakultatywne z zakresu wiedzy o religiach świata (tutaj należy zdobyć minimum 11 pkt. ECTS).
W sumie student zobowiązany jest do zdobycia 183 pkt ECTS w trakcie całego toku studiów. W tym, obciążenie kursami fakultatywnymi kształtuje się następująco:
- język tradycji religijnej (hebrajski, łacina, sanskryt lub inny) 8 pkt – Uwaga: w roku 2020/21 III rok kontynuuje lektorat hebrajskiego w IR gr. zaawansowana;
- tutorial (dwa semestry, II rok) 16 pkt
- seminarium (dwa semestry, III rok) 8 pkt
- kursy fakultatywne z zakresu tradycji rel. 11 pkt
- kursy fakultatywne z zakresu metodologii religioznawstwa 13 pkt
Razem: 56 pkt ECTS do wyboru.
KATALOG KURSÓW do realizacji w roku 2020/21 dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku 2018/2019 znajduje się pod
LINKIEM